Otvorený list primátorovi Liptovského Mikuláša Alexandrovi Slafkovskému

Autor: Michal Jurči | 25.6.2014 o 22:55 | (upravené 25.6.2014 o 23:15) Karma článku: 3,35 | Prečítané:  822x

Každý veľký pohár pojme veľa vody. No keď sa raz preleje, treba stôl trochu poutierať. A pohár sa nám opäť prelial aj v Mikuláši, keď jeden pán - prvý muž mesta - sa rozhodol poslať tisíckam ľudí osobné listy za mestské peniaze - peniaze občanov. Ako obyvateľ mesta riadne platiaci dane som sa rozhodol poslať jeden otvorený list pánu primátorovi. Podotýkam, za vlastné.  

Považoval som za korektné, aby sa s jeho obsahom najprv oboznámil osobne. List prišiel na úrad 18. júna 2014. V ten deň večer bol zverejnený aj na sociálnej sieti v skupine Liptovsky Mikulas- Nase mesto bez cenzury. Myslím, že blogy na sme.sk sú dobrým miestom, kde sa k nemu môžu dostať aj ďalší obyvatelia nášho mesta, prípadne ďalšia široká verejnosť. A tak vznikla aj moja blogová prvotina.

List v plnom znení:

MUDr. Alexander Slafkovský

primátor Liptovského Mikuláša

Vážený pán primátor,

vždy som mal a budem mať úctu k verejným voleným funkciám, pretože ich reprezentanti vychádzajú z vôle ľudí. Tí im dávajú dôveru, že budú spravovať veci verejné zodpovedne a s najlepším svedomím a vedomím.  Dokážem pochopiť, že verejný funkcionár sa snaží prezentovať seba a svoju prácu v čo najlepšom svetle s využitím rôznych prostriedkov. Všetko však musí mať svoju mieru. A vy ste túto mieru výrazným spôsobom prekročili, keď ste sa rozhodli o záveroch kontroly NKÚ aj v súvislosti s petíciou „Stop drancovaniu mestského majetku“ osobne informovať prostredníctvom tisícok listov práve tých, ktorí ju podpísali. Vaše tvrdenia neboli úplne pravdivé, rovnako ste zamlčali viaceré veľmi dôležité informácie.

V prvom rade je nemysliteľné, aby v čase, kedy každá obec a mesto prijímajú úsporné opatrenia a snažia sa šetriť, ste Vy nezmyselne minuli z mestskej kasy doslova tisíce eur. Len poštovné na takmer 3000 listov pre obyvateľov Liptovského Mikuláša, ktorí petíciu podpísali, by muselo stáť viac ako tisíc eur. Nasledujú náklady na obálky, tlač a najmä pracovné sily. Aký čas museli venovať zamestnanci úradu prepisu tých tisícok adries z petičných hárkov? Aký čas ste Vy museli venovať podpisovaniu tisícok listov, keďže neobsahujú predtlačený podpis ale vlastnoručný?

Mesto má účinné komunikačné kanály, prostredníctvom ktorých mohlo túto informáciu šíriť za podstatne nižšie náklady a pri oveľa väčšom dosahu. Na webe mesta svieti tlačová správa od 6. júna. Televízia Liptov pripravila k tejto téme reportáž o päť dní neskôr - 11. júna (deň, ktorý uvádzate aj na liste). Mesačník Mikuláš ju môže uverejniť v najbližšom čísle v plnom znení. Ak by ste si ako súkromná osoba zaplatili v ňom inzerciu - dvojfarebnú pol stranu - nestálo by Vás to viac ako 180 eur. A prečítali by si to všetci, zdôrazňujem, všetci obyvatelia, keďže mesačník pošta distribuuje do každej domácnosti v meste.

Vážený pán primátor, toto je jasný príklad, kedy menej je viac.

            Ľudí ste v listoch informovali, že poslanci zastupiteľstva v júni opätovne prerokovali petíciu. Podľa programu sa tam však takýto bod nenachádza, na videozázname by sme takéto prerokovanie jednotlivých bodov petície taktiež márne hľadali. Iba ste šikovne do uznesenia ku kontrole NKÚ pridali aj požehnanie pre celú petíciu. A tu je ďalší kameň úrazu. NKÚ preverila tri body z piatich. V jeho protokole sa logicky nenachádza ani slovo o zvyšovaní daní a poplatkov o desiatky percent a najmä tam chýba prevod správy bytov. Určite najpálivejšia vec, keďže sa o ňu už pol roka zaujímajú orgány činné v trestnom konaní.

            Teší ma konštatovanie NKÚ, že nimi vybrané kontrolované finančné operácie sú podľa nich v súlade so zákonom. Kontrolóri sledovali pri finančných operáciách predovšetkým ich súlad s právnymi predpismi. Rozumiem tomu, že nemohli ísť do hĺbky a zaoberať sa tým, čo je pre obyvateľov mesta lepšie. A teda čo je skutočným verejným záujmom. Či napríklad mať v kase takmer 700 tisíc eur alebo si namiesto nich ponechať unikátnu športovú halu Liptov aréna v hodnote približne 5 miliónov eur. Taktiež sa nemohli od mesta dozvedieť, prečo predtým, ako predalo Dom služieb za tretinu pôvodnej sumy, sa nepýtalo verejne občanov, ako si predstavujú využitie tohto priestoru v budúcnosti. Napríklad ako funkčný živý park. Podobný ako majú iné mestá. Za celé tri roky, čo ste súťažili predaj Domu služieb, Vás nenapadlo opýtať sa ľudí na názor?

Už ste zrejme zaregistrovali názory viacerých obyvateľov mesta, ktorí práve Vaše nevhodné a nákladné rozhodnutie rozposlať osobné listy označili za istú formu „drancovania majetku mesta“.

Keďže ide o otvorený list, je dôležité, aby verejnosť jasne vedela, že jeho napísanie bolo len mojím slobodným rozhodnutím a názory a postrehy v ňom zachytené sú výlučne moje. Osobne nepochybujem, že zrejme budete cítiť potrebu verejne reagovať, keďže takýto postup ste už v minulosti zvolili na iný otvorený list. V prípade Vašej verejnej reakcie si Vás dovolím uistiť, že sa už nebudem ďalej zapájať do ďalšej výmeny, pretože to nepovažujem za dôstojné. Za dôstojné pre verejný úrad, aký zastávate. Obyvatelia mesta od jeho predstaviteľa namiesto plamenných vyjadrení skôr očakávajú konštruktívne riešenia. Pre ľudí.

Ďakujem všetkým, ktorým veci verejné nie sú ľahostajné.

S úctou

 

Michal Jurči

Mišíkova 11

Liptovský Mikuláš

------

Tu je ešte list pána primátora:

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?